Erdoğan Talimatı Verdi, Rotterdam ile Kardeş Şehir Protokolü İptal Edildi

Erdoğan Talimatı Verdi, Rotterdam ile Kardeş Şehir Protokolü İptal Edildi

4 ay önce     0
Erdoğan Talimatı Verdi, Rotterdam ile Kardeş Şehir Protokolü İptal Edildi

Erdoğan'ın çıkışı sonrası İBB Meclisi, Hollanda'nın Rotterdam Belediyesi ile yaptığı kardeş şehir protokolünü oy birliği ile iptal etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Rotterdam Belediye Başkanı, İstanbul'la da kardeş şehirlermiş. Dün akşam Başbakanımıza söyledim, 'Hemen İstanbulBelediye Başkanımıza söyleyelim, tek taraflı olarak bunlarla o kardeşlik akdini bozsun.' Zira bizim bu tür insanlarla kardeş şehir olmamız mümkün değil' sözleri sonrasıİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Rotterdam Belediyesi ile yaptığı kardeş şehir protokolünü oy birliği ile iptal etti.

OY BİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ

Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar BakanıFatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik skandal tavrı, İBB Meclisi toplantısında konuşuldu.

Rotterdam'la imzalanan "Kardeş Şehir" protokolünün iptaline ilişkin, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Temel Başalan, CHP Meclis Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülseven,MHP'li Meclis Üyesi Muharrem Yaman ve Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi'nin imzasını taşıyan teklif gündeme alındı.

Teklifte, Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik gerginliğe ve HollandaHükümetinin Türk bakanlara ve gurbetçilere yönelik nezaketten uzak tavrı anımsatılarak, Rotterdam'la imzalanan "Kardeş Şehir" protokolünün iptal edilmesi istendi.

Daha sonra oylamaya sunulan teklif, oy birliğiyle kabul edilerek, İstanbul ile Rotterdam arasındaki "Kardeş Şehir" protokolüne son verildi.

 

 

ERDOĞAN'IN İPTALİNİ İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, "Rotterdam Belediye Başkanı, İstanbul'la da kardeş şehirlermiş. Dün akşam Başbakanımıza söyledim, 'Hemen İstanbul Belediye Başkanımıza söyleyelim, tek taraflı olarak bunlarla o kardeşlik akdini bozsun.' Zira bizim bu tür insanlarla kardeş şehir olmamız mümkün değil." dedi. İBB Meclisi Hollanda'nın Rotterdam Belediyesi ile yaptığı kardeş şehir protokolünü oy birliği ile iptal etti.

GERİLİM SÜRÜYOR

Türkiye ile Hollanda arasındaki gerilim sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ile Rotterdam Belediyesi arasındaki kardeş şehir protokolünün iptal edilmesi için Başbakan Binali Yıldırım ile konuştuğunu söyledi. Bu açıklamanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden beklenen haber geldi. Belediye Meclisi, Rotterdam Belediyesi ile yaptığı kardeş şehir protokolünü oy birliği ile iptal etti.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!